מאז ולתמיד
הסטוריה, מורשת, אמונה: בית הדסה שבחברון מזמין אתכם להתחבר לעיר העתיקה
שם המרצה: פורסם: 1/2/2015 4:17:00

חברון
, העיר בה קבורים האבות, היא עיר שנויה במחלוקת. גרים בה יהודים וערבים זה לצד זה ומדי פעם היא עולה לכותרות העיתונים.

אבל מה אנחנו באמת יודעים על העיר חברון העתיקה, על ההיסטוריה שלה, על הקשר שלנו אליה, על הקהילה היהודית המתגוררת בה?

"הקהילה פה מרגישה שהיא לא נמצאת פה בשביל עצמה, הקהילה פה נמצאת כמתווך בין המקום - המשמעות של חברון, ההיסטוריה, החיבור לאבות ולאימהות - לבין כל עם ישראל," כך נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון.

"בימינו אנחנו מחדשים כאן את היישוב, ועכשיו אנחנו כבר עוברים לשלב הבא: חברון בעזרת ה' תמלא את המקום הראוי לה במערך היהודי; מקום של עיר האבות, מקום שלש שורשים, מקום של חיבור, שכל יהודי מתחבר אליו."

חוץ מהעובדה שחברון כולה משמשת עדות להיסטוריה המדהימה שלנו, ישנו גם מקום בו מנציחים את ההיסטוריה באופן מוחשי יותר: בית הדסה.

"כאן בבית הדסה, כבר הרבה שנים פועל מוזיאון לתולדות היישוב היהודי בחברון," מסביר ארנון, "המקום הזה ייתן את התשובות. המקום הזה ימחיש לכל יהודי וישראלי איפה המקום שלו, איפה השורשים שלו, איפה הזהות שלו, איפה המורשת שלו, איפה המולדת שלו."

אך זהו אינו מוזיאון ככל המוזיאונים; במסגרת הפעילות בה הוא עוסק, החל המוזיאון להמחיז את ההיסטוריה לטובת המבקרים, לטובת כל המבקשים לשמוע על ולהתחבר אל עיר האבות.

"אמרתי לעצמי, זו הזדמנות להרים קצת את חברון," מסביר דני שטג, אחד השחקנים, "לרוב האנשים אין באמת קשר עם חברון. יש פה אפשרות לקרב אנשים מעם ישראל למקורות שלהם. למה שרק האנגלים יגידו "I have shakespeare"? לנו יש את אברהם אבינו - וזה גם מעבר לאנשי היסטוריה. זה קשור גם באמונה."

בואו להכיר את חברון קצת יותר מקרוב - ולקבל הצצה נדירה למוזיאון העתיק. כתבה מיוחדת בערוץ אורות.
   חברון        עיר האבות        בית הדסה        מורשת        יהדות        פרעות תרפ"ט        1929        יהודים        ערבים        אמונה        קהילה יהודית        מערת המכפלה        אברהם אבינו        דני שטג        נועם ארנון        בית הדסה        מוזיאון        מסורת        זהות יהודית        דובר היישוב היהודי בחברון        ערוץ אורות        אורות        טלויזיה יהודית    
תגובות


כל הזכויות שמורות לערוץ אורות 2010 ©