הזמנה לפיוט
ניצן חן-רזאל מגלה מחדש את הפיוטים מבית אבא
פורסם: 23/4/2014 16:52:00

הפיוט והשירה תופסים תאוצה בשנים האחרונות. קל להבחין ביותר ויותר מוזיקאים ואמנים שחוזרים לשורשים מוזיקליים קדומים, בעקבות המורשת המשפחתית או המסורת היהודית שמסקרנת אותם כמו: גיא זוארץ ואחיו, ברי סחרוף ולהקת נקמת הטרקטור ועוד. 

המוזיקאי ניצן חן רזאל, החליט גם הוא לגלות מה מסתתר מאחורי אותם פיוטים שלמד מאביו בשולחן השבת: "אצל אבא שלי תמיד היה "שלום עליכם", ואילו אצל סבא וסבתא היה גם "אשת חיל". והיה את הפיוט של ביאליק "החמה מראש האילנות נסתלקה" שבעצם מתכתב עם "שלום עליכם", נזכר חן-רזאל, "אפילו שלא היינו דתיים, מסורת כזאת של לשיר בשולחן השבת הייתה", הוא מתאר בהתלהבות.

מוזיקה עדכנית בשילוב עם הטקסטים הקדומיםמוכרים למעטים - בייחוד בקרב הקהל הצעיר יותר. אותם פיוטים ושירים שעברו מאב לבן, נעלמים בין נבכי הזמן ורובם נותרים כנחלת הקהל המבוגר בלבד. חן-רזאל החליט לצאת ביוזמה חדשה ומבורכת בה הוא מנגיש את עולם הפיוטים לקהל צעיר יותר: "הרעיון של להופיע לצעירים, נבע אצלי קודם כל מתהליך שאני עובר עם עצמי. לאט לאט אני מתמודד עם האוצר שבי. הפיוט בסופו של דבר פוגש את הילדים בצורה מסורתית ולא פוסח עליהם." הוא מדגיש.

ומה הוא חש לגבי הז'אנר המוזיקלי החדש שנחשף אליו? "אני מרגיש שבלעדי זה הייתי אדם ומוזיקאי הרבה פחות שלם ועם הרבה פחות שורשים מוזיקליים".

ניצן חן רזאל מדבר על המסע בזמן, ועל הגילוי המחודש של הפיוטים ושל שורשיו במוזיקה היהודית.

   הפיוט        פיוטים        מוזיקה יהודית        ברי סחרוף        גיא זוארץ        נקמת הטרקטור        שלום עליכם        אשת חיל        כנר        זמר        ניצן חן רזאל        הזמנה לפיוט        אורות        טלויזיה יהודית    
תגובות


כל הזכויות שמורות לערוץ אורות 2010 ©