גיור משמעותי
איזה עוד מובן יכול להיות לגיור? ומה הקשר לפסיכולוגיה יהודית?
שם המרצה: הרב חגי לונדין פורסם: 19/11/2013 17:59:00
את המילה 'גיור'-אפשר להבין במובן הטכני והפשוט של מעבר מגויי ליהודי. אך יש גם מובן של גיור רעיוני-רעיון שנמצא בגויים ועבר התאמות ליהדות.
אומרים חז"ל שהתכלית של גלות עם ישראל היא על מנת לגייר קמה שיותר, ויש מפרשים שהכוונה היא-לגייר רעיונות, מחשבות ואידאות ותפיסות שיתווספו ויכנסו לאט לאט לעמ"י בתהליך מאוד מורכב.
חיזוק לכך, אפשר לראות אצל אור החיים הקדוש, ר' חיים בן עטר, שמבין את הפסוקים של אשת יפת תואר בפרשת כי תצא בספר דברים, המוזכרים בהקשר של יצאה למלחמה על אויב כך- "כי תצא למלחמה על אויבך..."-לפעמים עמ"י יוצא למלחמה רוחנית תרבותית נגד תפיסות עולם שונות. התיאור של התורה את הפעולת שצריכה לעשות אשת יפת תואר כדי להיות חלק מעם ישראל (הסרת שמלתה, עשיית ציפורנייה, גילוח שער ראשה)-הוא בעצם תהליך של הסרת הדברים השלילים שנדבקו באותה אישה, שנועד בסופו של דבר לאפשר לה להיכנס לעם ישראל, ובמשעות הנוספת- לתת לרעיון חדש להיכנס לתרבות האמונית הישראלית.
איזו דמות תנכי"ת היא דוגמה למקרה של גיור בשני המשמעויות? מה המסר שאותה דמות מעבירה?

הרב חגי לונדין בעוד שיעור על פסיכולוגיה יהודית מרחיב ומסביר.  

   גיור        הרב חגי לונדין        גיור רעיוני        גיור משמעותי        בית מדרש        פסיכולוגיה יהודית        אשת יפת תואר        אור החיים הקדוש        ר' חיים בן עטר        אורות        טלוויזיה יהודית            
תגובות


כל הזכויות שמורות לערוץ אורות 2010 ©