שאלה טובה: עד שאלוקים יפריד בינינו
כיצד יסתדר חוזר בתשובה עם אשתו החילונית? נעמה מוזס עונה
שם המרצה: נעמה מוזס פורסם: 1/10/2012 23:20:00
 

נעמה מוזס היא מומחית בטיפול וייעוץ להורים ומתבגרים, אשר מדי שבוע תענה על שאלות הגולשים בנושאי זוגיות, הורות ונוער.

יש לכם שאלה? רוצים שנעמה תענה עליה? שלחו לנו למייל: orottvfacebook@gmail.com

         

              

שלום,          

אני נשוי כבר שבע שנים לאישה מקסימה. בשנה האחרונה התחלתי להתקרב ליהדות ומאוד חשוב לי עכשיו שיהיה בבית מטבח כשר, שנשמור שבת ושנשמור נידה. אשתי לא ממש בעניין. איך אני יכול לשכנע אותה?

 

 

שלום לך!

איזה כיף לקרוא שאתה נשוי לאשה מקסימה! העובדה שהיא ממשיכה להקסים אותך, ושאתה ממשיך להעריך אותה, הינה משמעותית ביותר לטיב היחסים בינכם, במיוחד לאור השינויים שאתם עוברים.

       
התחתנתם זה עם זה בשל מי שאתם, ולא כדי לשנות זה את זה. יחד עם זאת, במהלך השנים אנשים משתנים ומתפתחים, ולעיתים "החוזה הזוגי הבלתי כתוב" מופר. אתה מצפה ממנה שתיקח על עצמה משימות לא פשוטות, שמצד אחד לא "מעניינות" אותה ומצד שני, דורשות ממנה לא מעט! מאידך, לך קשה להתקרב ליהדות ולהתנהל בבית שאין בו הקפדה על הדברים הבסיסיים שתיארת. אז מה לעשות?

   
להערכתי, ככל שתציב לה דרישות ובקשות, ותצפה שהיא תתחשב בך, כך אתה עלול רק להרחיק אותה וליצור תחושה של מועקה ואפילו אנטי. מדובר בשינוי של אורח חיים שקשה מאד לקיימו, במיוחד אם אתה לא מאמין בו. אנשים אמנם מוכנים לעשות הרבה בשביל בן הזוג והמשפחה- אך פה לא מדובר בבקשה קטנה וחד פעמית.

         
לכן, השתדל במה שניתן לא לחייב אותה (אתה לא יכול לטבול במקווה במקומה, אך בדברים אחרים השתדל להקל עליה - תקנה או תכין אוכל כשר, זה שאתה שומר שבת לא מחייב אותה גם לשמור - היא יכולה, כמובן, להתחשב, אך אל תעיר לה אם היא רוצה לנסוע לבקר בשבת חברים או משפחה).

    
חשוב לדעת כי התאמה בהשקפות עולם וערכים הנה בסיס חשוב לנישואין יציבים. אני מניחה שעם הזמן תאלצו להתמודד עם סוגיות מהותיות חשובות, כמו מסגרת חינוכית לילדים ועוד. יתכן ובחלק מהמקרים כדאי לפנות לאיש מקצוע שילווה אתכם בניהול ההחלטות המשמעותיות בחייכם.

      
אתה מתאר כברת דרך משמעותית שעברתם, מתוך הוקרה והכרה בערכה של אשתך המקסימה, ולכן אני מאמינה שמתוך דיאלוג, שיח פתוח ומכבד ללא כפיית הרצונות על הצד השני, תוכלו למצוא את שביל הזהב שיתאים לשניכם. כפי שאמר רבי חיים ויטאל: "שיאה של "ואהבת לרעך כמוך" הוא בין איש לאשתו".

          
יש החושבים, שחיי נישואין הם "פרויקט שיפוצים" שאינו נגמר. קשה להם לקבל שבן הזוג אינו משתנה בהתאם לצרכיהם. אתם מציבים כיום מבחן ואתגר עצום לזוגיות שלכם. ידוע הסיפור על ר' אריה לוין שהלך עם אשתו לרופא, וכשנשאל מה הבעיה, ענה בפשטות: "הרגל של אשתי כואבת לנו..". סיפור קטן המבטא נתינה ואהבה גדולה!

       
אני מאמינה שרק מתוך סובלנות, כבוד ומתן חופש בחירה לבת זוגתך, היא עשויה לגלות עם הזמן את החלקים והצדדים היפים ביהדות שאליהם היא תחליט להתחבר ולהיות שותפה.

 

 

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת mosesnaama@gmail.com


Original Image by: Charlotte Na

תגובות


כל הזכויות שמורות לערוץ אורות 2010 ©