חתונה מאוחרת
המטפלת נעמה מוזס מרגיעה רווקה בת שלושים
שם המרצה: נעמה מוזס פורסם: 5/9/2012 16:50:00

נעמה מוזס היא מומחית בטיפול וייעוץ להורים ומתבגרים, אשר מדי שבוע תענה על שאלות הגולשים בנושאי זוגיות, הורות ונוער.

יש לכם שאלה? רוצים שנעמה תענה עליה? שלחו לנו למייל: orottvfacebook@gmail.com



עוד חודש אחגוג יום הולדת 30 וזה ממש מלחיץ אותי. כל החברות שלי כבר נשואות ואני חוששת שהסיכוי שלי למצוא בן זוג הולך ויורד. אני נפגשת עם בחורים, אבל הם ממש לא הטעם שלי. האם עלי להתפשר רק משום שאני לחוצה?


לא פשוט להיות במצב שאת מתארת - חברותייך נישאות, מקימות משפחה, ואת עדיין מחפשת אחר המיועד. הסביבה לא תמיד תומכת, ולעיתים אף מגבירה את תחושת הלחץ. התחושה היא ש'איכות' המועמדים יורדת ואולי הגיע הזמן להתפשר, והתסכול והאכזבה מתעצמים.


נזכרתי במטופלת שלי שחשה קושי רב - היא תמיד חשבה שכאשר תגיע לגיל 30 היא כבר תהיה בעלת קריירה, בעל, ילדים, בית ומכונית. והנה, כגודל הציפיה גודל האכזבה - רק חלק מהתוכנית שרקמה בליבה התגשם.

הכי קל זה לשקוע ברחמים עצמיים ובדכאון, אך, כידוע לך, בדומה לראיון עבודה - כאשר אדם מגיע חסר בטחון, וחושב בליבו שהוא אינו ראוי להתקבל לעבודה, הרי שקטנים הסיכויים שהוא יזכה בה. לכן, עליו לבוא מתוך תחושת מסוגלות, אמונה ובטחון.

רבי נחמן מברסלב אמר: "אתה מצוי במקום בו מצויות מחשבותיך. ודא- שמחשבותייך מצויות במקום שבו אתה רוצה להיות!". דיבור פנימי שלילי (בנוסח: "כל חברותיי נשואות ואני לא, כנראה משהו לא בסדר איתי"), רק מחליש, וכידוע- מחשבות יוצרות מציאות. לכן - התמקדי בחיובי. האמיני שמגיע לך משהו טוב! שאת שווה!

בנוסף, החיים מתקדמים, וגם אם עדיין לא השלמת את המשימה במציאת בן זוגך, הרי שישנן שאיפות נוספות. יש לך כישרונות ותחומי עניין מעבר למציאת חתן. אל תזניחי את ההתפתחות העצמית שלך, המשיכי להתקדם (בעבודה, או בלימוד) והעשירי את עולמך. תהיה לכך השפעה חיובית על אושרך והתפתחות זו עשויה לסייע ולתרום בעתיד גם בהגשמת החלום המשפחתי.

למה התכוונת במילה "להתפשר"?  כידוע, נישואין מוצלחים הם לא בין זוג מושלם, אלא דווקא בין זוג לא מושלם , הלומד ליהנות מההבדלים ביניהם. היות ואף אחד לא מושלם, אני מציעה לך לערוך רשימה של התכונות שהיית רוצה למצוא בבן זוגך. כעת, הדגישי את התכונות שעליהן את ממש לא מוכנה לוותר, העבירי אותן לראש הרשימה, והתמקדי בהן. במילה 'פשרה' אין הכוונה שתסכימי להתחתן עם אדם שאינו שווה ערך לך, שכן בסופו של דבר זה יפגע בזוגיות שלכם (לא מספיק להתחתן עם האדם- צריך גם לחיות איתו!) ולכן, במקום פשרה, אמרי 'שינוי סדר עדיפויות'.


מכירה את המשפט :"more of the same"?- לא פעם אנו נכנסים לדפוס פעולה ותבנית חשיבה קבועה, ומסתכלים על העולם מאותה זווית ראיה שמעכבת אותנו להתקדם. כדי לבחון מצבים באור אחר, מומלץ להסתייע לעיתים באיש מקצוע (באופן אישי או קבוצתי). ליווי מקצועי יסייע לבחון את התקיעויות והעכבות, ולהאיר אפשרויות נוספות.

ולסיום, נאמר ש"קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף" (בסוטה ד', ב).מה הקשר בין זיווג אדם לקריעת ים סוף? כאשר בני ישראל עמדו נבוכים במדבר, האויב סוגר עליהם והים לפניהם, נדרש מהם כח האמונה. בדומה לקריעת ים סוף, כאשר האדם עומד מתוסכל וחסר אונים – אין להתייאש!  הקב"ה יפתח פתח שלא חשב עליו ומשם תבוא הישועה, ממש בדומה לנס קריעת ים סוף. חז"ל מתארים כי הים נבקע ל- 12 שבילי יבשה (בדומה לקשת) וכל שבט צעד באחד מהם. מכאן שלכל מסלול היה אורך שונה. בדומה למציאת הזיווג, לכל אחד לוקח זמן אחר להגיע ליעד, אך ההחלטה האם 'לקפוץ למים' נתונה בידינו. מחזקת ומאחלת לך רק טוב!



נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת mosesnaama@gmail.com

(Photo by: Quinn Dombrowski (CC BY-SA 2.0
תגובות


כל הזכויות שמורות לערוץ אורות 2010 ©