ככה?! פתאום?!
החברים מתגרשים? המטפלת המוסמכת נעמה מוזס מייעצת
שם המרצה: נעמה מוזס פורסם: 22/8/2012 10:47:00
נעמה מוזס היא מומחית בטיפול וייעוץ להורים ומתבגרים, אשר מדי שבוע תענה על שאלות הגולשים בנושאי זוגיות, הורות ונוער.
יש לכם שאלה? רוצים שנעמה תענה עליה? שלחו לנו למייל: orottvfacebook@gmail.com
 
חברים טובים שלנו סיפרו כי הם החליטו להתגרש כי הם לא מסתדרים. בחוץ דווקא היה נראה שטוב להם, אבל כמובן שאף אחד לא באמת יכול לדעת מה קורה בין שני אנשים חוץ מאותם שני אנשים, אז האם אנחנו צריכים להתערב? 
וואו .. זה היה בוודאי הלם גדול עבורכם. לפתע, נקלט כי 'מה שרואים מכאן לא רואים משם'. לכאורה, הכל נראה על מי מנוחות, והנה, זה יכול לקרות גם במשפחות הכי טובות.
ואז מנקרות המחשבות: מה זה אומר עלינו, כחברים קרובים? כיצד לא שמנו לב? אולי יכולנו לסייע? אולי כעת עוד ניתן לתקן ולשנות?
מדבריך עולה, שהחברים רצו לשתף אתכם בהחלטה, אך לא בהכרח בתהליך ובהתלבטות. ייתכן ומה שהם בעצם מבקשים מכם זו תמיכה והבנה ולא עצה והכוונה.
נאמר במסכת אבות (פרק א', משנה ו'): "עשה לך רב, וקנה לך חבר, והוי דן כל אדם לכף זכות".
ראשית - "עשה לך רב"- כשם שאנו צריכים שתהיה לנו דמות רבנית, בעלת סמכות, זמינה ומקובלת להתייעצות בשאילת שאלות וסוגיות בתחום ההלכתי והרוחני, הרי שגם בתחום האישי- כאשר אנו מצויים במשבר משפחתי או אישי, ראוי שניגש לאנשי מקצוע מוסמכים, שילוו אותנו ויסייעו לנו וליקירנו להתמודד.
אם אתם חשים שהחלטת הזוג אינה סופית (זכרו שבשביל להתחתן יש צורך בשניים, אולם כדי להתגרש די לעיתים ברצון של אחד מבני הזוג), ואולי באפשרותכם לשנות את החלטתם - הייתי מציעה לשאול בעדינות את חבריכם  - האם הם פנו לעזרתם של אנשי מקצוע מוסמכים? האם הלכו לטיפול זוגי רציני (וזה לא מספיק לסמן וי אחרי פגישה אחת ולומר שניסינו) בכדי לנסות לפתור את בעיותיהם, רגע לפני שמפרקים את המסגרת המשפחתית? חברים ובני משפחה (וגם לא כל רב) לא יכולים להחליף את הדמות המקצועית האמונה על עינייני הזוגיות והמשפחה, ולכן יש לעודד את בני הזוג לפנות לליווי מקצועי זה, במיוחד כאשר מדובר במשבר חמור - בדומה לבעיה טכנית קלה שצצה בבית- הרי שבתחילה נקרא לחבר שיסייע לנו, אולם כאשר יש פיצוץ רציני בצנרת, ברור שנזעיק איש מקצוע רציני שיפתור את הבעיה. לכן, קל וחומר כאשר מדובר בדיני נפשות. ובמידה והם החליטו להתגרש סופית- מומלץ שאיש מקצוע יסייע להם ולילדיהם בתהליך הגירושים שהם עומדים לעבור.
המשנה ממשיכה ואומרת: "קנה לך חבר"- חברות אמיתית הינה תוצאה של קשר שיש בו כבוד הדדי ותמיכה. נשיג אותה אם נשקיע זמן, אכפתיות ורגישות מתוך הסתכלות בעין טובה, כפי שמבואר בהמשך -"והוי דן את כל האדם לכף זכות"- לא מתוך שיפוט וביקורת. ונאמר :"אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו" (אבות, ב' ד) - כלומר עד שנהיה במצבו (וזהו מצב שלעולם לא יתקיים במאת האחוזים). שכן כאשר אנו שופטים את חברינו וחושבים שאנו יודעים מה טוב עבורם, הרי זה ממקום שבו אנו חושבים עליהם מתוך מה שאנו יודעים עליהם. וכפי שציינת – מבחוץ הכל נראה טוב ואיננו יודעים ומבינים באמת מה עובר עליהם, ולכן חלילה לנו מלשפוט אותם.
בתקופה הקרובה חבריכם יזדקקו לכם שתתמכו, שתקשיבו, ושתכילו את כאבם. (זה לא פשוט לתמוך בזוג מתגרש ולעיתים זה מחייב 'לתפוס צד' ולהחליט עם מי מבני הזוג אתם בקשר).
אני מאמינה שאם הם ירצו שתתערבו בעצם ההחלטה - הם ידעו לבקש זאת מכם.
כבדו את רצונם והחלטתם, ודונו אותם לכף זכות.

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת mosesnaama@gmail.com


(Photo by: Mark and Allegra Jaroski-Biava (CC BY-SA 2.0
תגובות


כל הזכויות שמורות לערוץ אורות 2010 ©